Google Reklam Nasıl Verilir (Kurulum)

Google Adwords Reklam Nasıl Yapılır  ?

Google reklam nasıl verilir ? ; Google global olarak dijital alanda en çok getiri sağlayan reklam platformu olduğunu bilmenizde fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Google sizleri tahmin edemeyeceğiniz boyutlarda müşteri kitlelerinde ulaştırabilecek en büyük reklam platformudur.

Google Adwords de nasıl reklam verilir ?

Google ads ile reklam verebilmek için öncelikle bir gmail hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Buradan Hesap oluşturabilirsiniz.

Gmail hesap oluştur, Daha sonra google ads panelinde bu gmail hesabı ile kayıt olmanız gereklidir. Google ads, Karşınız çıkacak ekran

ads reklam ver

ads reklam ver

Ads Panel Oturumu sağladıktan sonra yapılacaklar

Google reklam oluştur

Karşınıza gelecek bu ekranda, + Yeni google ads hesabı butonuna basarak yeni bir reklam paneli oluşturacaksınız.Bu işlem google tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır.

ads reklamları

ads reklamları

Karşınıza gelecek olan bu ekranda  ihtiyacınız olan detayları seçerek paneli devam ettirebilirsiniz. Adwords kurulum hakkında bilgi sahibi olmayıp paneli kullanma hakkında bilgi sahibi iseniz yada aşırı saldırı alan bir alanda reklam yayınlamak istiyorsanız “uzman moduna geçin” seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Google Ads Kampanya Oluşturma

ads kampanya oluşturma

ads kampanya oluşturma

Önümüze gelen bu panel de hangi hizmet üzerinden reklam sunmak istiyorsanız seçerek devam edebilirsiniz. Tavsiyemiz yerel bir işletme örnek; Tesisatçı, Marangoz, Taksi, vb. yerel işletme iseniz sadece arama ağı seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Arama ağı nedir ?

Arama ağı, belirli kelimeler ile google arama motorunda ilgili kelime ile reklamınızın gösterimidir. Örn. Tesisatçı

örn tesisatcı

örn tesisatcı

ARAMA AĞI REKLAMI NASIL OLUŞTURULUR ?

Arama ağı seçeneğine basarak devam ediyoruz, karşımıza toplam 4 seçenek çıkacak bunlar sırasıyla

Satış, Potansiyel Müşteriler, Web sitesi Trafiği ve altta hedef olmayan kampanya oluştur şeklinde. Konu hakkında uzman değilseniz web sitesi trafiği seçeneğine tıklayın.

ads kampanya oluştur

ads kampanya oluştur

Yeni kampanya oluşturma aşamasında (KAMPANYA ADI KISMINA DİLEDİĞİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ)

Görüntülü reklam ağını resimde olduğu gibi devre dışı bırakın, daha sonra aşağıda karşınıza Konumlar bölümü çıkacaktır.
Burada reklamınızın gösterilmesini istediğiniz ülkeleri , il ve ilçeleri seçebilirsiniz.

Diller kısmında türkçenin yanı sıra İngilizce dil seçeneğini de etkinleştirmeniz size yarar sağlayacaktır. Kullanıcı İngilizce gmail kullanıcı ise reklamınız gösterilmesi sağlanır. Hedef kelimeniz ingilizce değil ise merak etmeyin türkçe bilmeyen kişi reklamınızı aratmaz.

Hedef Kitleler 

Bu aşamada herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Olduğu gibi bırakabilir yada özel hedef kitleler oluşturabilirsiniz fakat bu ileri uzman seviyesinde bir bilgi olduğu için sizleri yormak istemeyiz.

Bütçe

Günlük Harcamak istediğiniz tutarı belirleyerek buraya yazabilirsiniz. Daha sonra bu tutarı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Teklif Verme

Burada stratejinizi belirlemek önemli rol oynamaktadır. İlk etapda sadece tıklamalar seçeneği otomatik olarak seçili gelmektedir burayı dilerseniz değiştirebilirsiniz.

Manuel olarak her kelimeye ayrı teklif vermek istiyorsanız (veya doğrudan bir teklif stratejisi seçin ) butonuna basarak

Teklif stratejinizi seçin bölümünden MANUEL TBM stratejisini seçerek devam edebilirsiniz.
ads manul tbm verme

ads manul tbm verme

REKLAM UZANTILARI OLUŞTURMA NASIL YAPILIR ?

REKLAM UZANTILARI OLUŞTURMA

REKLAM UZANTILARI OLUŞTURMA

Site bağlantı uzantısı oluşturma; Burada yapacağınız işlem ile web sitenizde bulunan herhangi bir dizine direk çıkış yapabilirsiniz.
Örnek

site uzantısı oluşturma

site uzantısı oluşturma

Açıklama uzantısı nasıl oluşturulur ?

Açıklama metni uzantısı seçeneğine tıklayarak, açılan bölümde + YENİ AÇIKLAMA METNİ UZANTISI seçeneğine basarak yeni bir açıklama metni oluşturabilirsiniz.

Telefon uzantısı nasıl oluşturulur ?

Telefon metni uzantısı seçeneğine tıklayarak, açılan bölümde + YENİ ARAMA  UZANTISI seçeneğine basarak yeni bir açıklama metni oluşturabilirsiniz.

REKLAM UZANTILARI SEÇENEĞİ NEDİR ?

Bu bölümde sırasıyla açıklamaları yapalım

Ek Açıklamalı snippet; Burada bazı değerler yazmanız gerekmektedir, Örneğin yukarıda ki tüm aşamaları hallettik ama daha fazla açıklama yapmak istiyoruz örnek; Teknik servis hizmeti veriyorsunuz, BAŞLIK TÜRÜ seçeneğinden Hizmetlere tıklayın ve değer kısmına
7/24 SERVİS , 15 Dk içinde servis, Lisanslı servis gibi ilgi çekici ibareler ekleyebilirsiniz.  Gelişmiş seçeneklerde bu ibarelerin sadece mobil cihazda gösterilmesini istiyorsanız mobil seçeneğine tıklayın tüm cihazlarda yayınlanmasını istiyorsanız hiç bir işlem yapmayın.

Uygulama Uzantısı; İşletmenize ait bir mobil uygulama var ve reklamlarda gösterilmesini istiyorsanız açılan pencerede uygulama platformunu seçerek tanımlamaları sağlayın.

Mesaj Uzantısı; Telefon numaranızı mobil yada sabit sms almak için mesaj uzantısına tanımlayabilir yada Whatsapp api servisi ile direkt whatsapp hesabınıza mesaj alabilirsiniz.

Promosyon uzantısı; Kampanyalar düzenleyerek daha fazla ilgi çekebilirsiniz. Bugüne Özel %20 indirim gibi yada Bayram özel %40’a varan indirimler gibi Promosyonlar tanımlayabilirsiniz.

Fiyat uzantısı; Ülkemizde kullanıma açık olmadığı için açıklama gereği duymuyorum.

Yer uzantısı; Yukarıda örnek reklam da gösterdiğim yer uzantısı ile daha önce google haritalarda kaydı olan işletmenizi reklam uzantısı olarak ekleyebilir, müşterilerinizin bulunduğunuz konuma kolayca gelmesini sağlayabilirsiniz.

Dinamik Reklam Duyarlı reklam gibi ileri seviye bilgi gerektiren alanlara giriş yapmamayı tercih ediyoruz, bu aşamada kafanızın karışmaması adına ayrı bir alanda Dinamik ve Duyarlı reklamlar hakkında yazımızı paylaşacağız.

Tüm bu hizmetleri sizler adına yapmamızı istiyorsanız, iletişime geçerek talep oluşturabilirsiniz. Tüm Reklamlarınız 45 DK içerisinde düzenlenerek yayına hazır hale getirilir.

Unutmayın önemli olan reklam vermek değil, Doğru reklamlar vererek daha az maliyetlere daha çok müşteriye ulaşmak önemli olan.

Touch Desing Yazılım
Adwords Uzmanı
Ali ŞAFAK

Not: Bu makale izinsiz olarak kopyalanamaz. İzinsiz kullanımda DMCA Protokolü uygulanacaktır.
Sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmından yazabilir yada Whatsapp Destek ekibine iletebilirsiniz.

20 cevaplar
 1. İnan Yumru
  İnan Yumru says:

  Söylediğiniz gibi kurdum ama galiba birşeyleri yanlış yaptım destek alabilirmiyim mail attım dönüş yaparsanız sevirim.

  Cevapla
 2. Kadir Can
  Kadir Can says:

  Kesinlikle iş yaptırmalısınız Otelimiz full çekiyor zaten firma ile irtibata geçince ne kadar işlerine hakim olduğunuzu anlıyorsunuz takılmadan teklemeden tak tak cevapları veriyorlar tavsiye ederim.

  Cevapla
 3. Sevda tutucu
  Sevda tutucu says:

  E-ticaret sitemiz için reklam desteği aldık satışlarımız %40 arttı desem yalan olmaz. Önceki reklam kapmayamızda bir çok hata tespit edildi ücretsiz düzelttiler başarılı hizmet veriyorlar.

  Cevapla
 4. Yılmaz Doğru
  Yılmaz Doğru says:

  Bende ilk başta beceremedim aradım yardım ettiler 1 aydan fazladır danışmanlık alıyorum resmen amelelik yapmışım bu zamana kadar ekledikleri haritadan bile günde en az 3 4 müşteri geliyor reklamdan 20 25 mğşteri alıyorum Rüzgar abiyi tavsiye ederim biraz yoğun biri ama tavsiye olarak onunla çalışmanızı öneririm harika biri

  Cevapla
 5. Kemal Aşık
  Kemal Aşık says:

  Google abimiz hesabımızı sürekli askıya alıyordu. En son reklam bile tanımlamadan, kartı tanımlayınca almaya başladı Rüzgar abiye teşekkür ederim reklamlar yayında büyük adamsın kral

  Cevapla
 6. Sevda Karalar
  Sevda Karalar says:

  Oriflame reklamı veriyorum hiç dönüş alamadan param bitiyordu herkes birine teşekkür etmiş ama beni sabırla 20 dk dinleyen Rüzgar bey favorimdir. Reklamımı kuran önceki şirket baştan aşağı hatalı işlem yapmış gözümün önünde tek tek düzelttiler şimdi sorunum yok
  firmayı tavsiye ederim

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir