Backlinkler Hakkında

Backlinlerin SEO İçin Önemi

Backlink’in SEO İçin Önemi

Backlink bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır. Backlink bir web sitesinin popülerliğini belirler. Bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar öneriliyorsa bu web sitesi kalitelidir. Backlink’in katkı sağladığı diğer bir sistemse Google’nin algoritmalarından biri olan Trustrank sistemidir. Trustrank Google’nin sitenize verdiği değeri göstermektedir. Web siteleriniz 10 puan üzerinden değerlendirilir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli Backlink alıyorsa o kadar kalitelidir. Ama Backlink alırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır;

 1. Google’nin banladığı sitelerden Backlink alırsanız size bir faydası olmayacaktır.
 2. Link çöplüğüne dönmüş sitelerden Backlink alırsanız Google bu Backlinkleri sevmediği için sitenize pek fazla bir katkısı olmayacaktır. Mesela link çıkışı fazla olan toplistlerden Backlink almanızın size pek fazla katkısı olmayacaktır.
 3. Bazı web siteleri gizli Backlink vermektedir. Bu tip sitelerden alacağınız Backlinklerinde size katkısı olmayacaktır.
 4. Backlink alımını bir günde kesinlikle yapmayın.Bu işlemi belli süreçlere bölün.

 

Bunların dışında kaliteli Backlink almak istiyorsanız ;

 1. İçeriğinizle alakalı sitelerden Backlink almaya çalışın.Bu işlem biraz zordur ama başardığınızda emin olun size katkısı çok fazla olacaktır.
 2. Kaliteli dizinlere kayıt olmaya çalışın.
 3. Sosyal sitelerden link almaya çalışın.(örn: Facebook,Twitter)
 4. Kaliteli forumlarda veya bloglarda yazılar yazarak bu sitelerden Backlink almaya çalışın bu web sitelerinden alacağınız Backlinklerin siteniz için önemi oldukça yüksektir.

Kalitesiz Backlink Alımları

Ucuz diyerek üzerine atladığınız Backlinklerin sizin için hiç bir yararlı olmayacaktır. Aksine Site Spam puanını yükselterek daha fazla gerilemenize neden olacaktır.

Backlink neden önemli ?

Örnek olarak süreç içerisinde belli keywordler üzerine çalışmalar yapmaktasınız, Kelimeler’in zorluk seviyesi yüksek olmasada sıralamada kalma süreci hayli sıkıntılı olabilmektedir.
4 Ay olarak hesapladığınız seo periyodları Backlink kullanımı yapmaksınız hareket etmeniz durumunda süreci bir hayli uzatmaktadır.

Seo Sürecine etki eden hususlar aşağıda ki gibidir.

 • Kalitesiz Backlinkler
 • Sosyal Medya Hit yetersizliği (PA) Değerini belirler
 • Alexa Sıralaması
 • Yanlıs Content kullanımı
 • Hiç backlink olmaması
 • Web Spam puanı
 • Özgün olmayan içerikler
 • Yazım Hataları

Listeyi bir hayli uzatabiliriz. Seo konusunda en başta bilmeniz gereken 40 etkenin yapılmış olması iyi bir seo hizmeti için belirlenen 40 kriter yerine getirilmelidir.

Tavsiye: Referans Sahibi olmayan hiç bir seo uzmanı ile çalışmayın, Aylık 10 bin lira bedel ile yapılacak seo hizmeti için 2-3 bin lira gibi ekonomik tekliflerle sizlere gelebilir hem paranızdan hemde zamanınızdan olursunuz.
Sanıldığı üzere Seo hizmetinde belirlenen tutar tamamen Web seo Uzmanına kalmamaktadır.

Bol trafikli günler dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir