Google Adwords Hakkında Bilgiler

Google Ads reklamları ne işe yarar ?

Satışları artırma

Online, uygulama içi, bire bir ve telefonla satış oranlarını artırın

Potansiyel müşteri kazanma

Kullanıcıları işlem yapmaya teşvik ederek dönüşüm sayısını artırın.

Web sitesine daha fazla ziyaretçi çekme

Web sitenizin doğru kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesini sağlayın.

Kararları etkileme

Kullanıcıları ürünlerinizi ve hizmetlerinizi incelemeye teşvik edin.

Bilinirlik oluşturma

Geniş bir kitleye ulaşarak karşılaşma oranını en üst düzeye çıkarın.

Uygulamanızı tanıtma

Uygulamanızın daha fazla yüklenmesini ve etkileşim almasını sağlayın.

GOOGLE ADS KAMPANYALARI NELERDİR ?

ARAMA AĞI

Kullanıcılar sunduğunuz hizmet veya ürünleri arattığında, bu reklamlar Google arama sonuçlarının yanında ve YouTube gibi diğer Google iş ortağı sitelerinde gösterilir.

VİDEO REKLAM

Bu reklamlar, YouTube’da ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda kendi başına veya diğer video yayını içeriklerinin içinde gösterilebilir.

ALIŞVERİŞ

Bu reklamlar, sattığınız ürünler hakkında kullanıcılara ayrıntılı bilgi vererek ürünlerinizi tanıtır. Bunlar Google Alışveriş’te ve arama sonuçlarının yanında gösterilir.

UYGULAMA

Bu reklamlar; etkileşimi, uygulama yüklemelerini ve uygulama içi satın alma işlemlerini artırır. Bunlar Google Arama ve Görüntülü Reklam Ağlarının yanı sıra Google Play ve YouTube’da gösterilir.

REKLAM SIRALAMASINI BELİRLEYEN UNSURLAR

Teklif

Teklif belirleyerek, reklamınıza yapılan bir tıklama için ödemek istediğiniz maksimum tutarı Google Ads’e bildirmiş olursunuz. Gerçekte ödediğiniz tutar genellikle bu tutardan daha düşük olur ve teklifinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Reklam sıralaması eşiği

Reklam kalitesinin yüksek olmasını sağlamak üzere, bir reklamın belirli bir reklam konumunda gösterilebilmesi için ulaşması gereken minimum kalite eşiklerini belirleriz.

Sorgunun bağlamı

Reklam açık artırmasında bağlam önemlidir. Reklam Sıralaması hesaplanırken kullanıcının girdiği arama terimleri, aramanın yapıldığı saatte kullanıcının bulunduğu yer, kullandığı cihazın türü (ör. mobil veya masaüstü), arama zamanı, arama terimlerinin niteliği, sayfada gösterilen diğer reklamlar ve arama sonuçları ile kullanıcıların diğer gösterge ve özellikleri dikkate alınır.

Reklam uzantılarının etkisi

Reklamınızı oluştururken reklama telefon numarası gibi ekstra bilgiler veya sitenizdeki belirli sayfalar için daha fazla bağlantı ekleme seçeneğiniz vardır. Bunlar, reklam uzantıları olarak adlandırılır.

Google Ads, kullandığınız uzantıların ve diğer reklam biçimlerinin reklamınızın performansını nasıl etkileyeceğini tahmin eder.

Açık artırma zamanındaki reklam kalitesi

Google Ads, reklamınızın ve reklamda bağlantısı verilen web sitesinin, onu görecek kullanıcı için ne kadar alakalı ve yararlı olduğuna da dikkat eder. Kalite Puanı, reklamınızın kalitesi hakkındaki değerlendirmemizin toplu tahminidir.

Bir reklamın kalitesini belirleyen 3 ana unsur

Beklenen tıklama oranı

Bu, reklam gösterildiği zaman ne sıklıkta tıklanacağına dair tahminimizdir. Google’da alınacak kararlar, kullanıcıların geri bildirimiyle şekillenir. Kullanıcı tıklama oranları (TO) da kullanıcıların nasıl tepki verdiğini bize gösterir. Görüşlerini tıklamalarıyla gösteren milyonlarca kullanıcımız, tüm arama sorguları için hangi türden reklamın en iyisi olduğunu bulmamıza böylece yardımcı oluyor.

Reklam açılış sayfası deneyimi

Kullanıcılar, aradıklarını bulmalarına yardımcı olan reklam açılış sayfaları görmek ister. Alaka düzeyi yüksek olan açılış sayfaları yüksek puan alır.

Kaliteli açılış sayfalarının, kullanıcılara yardımcı olacak uygun ve özgün bir içeriğe sahip olması gerekir. Sayfada gezinmek kolay olmalı ve işletmenin niteliği, sitenin kullanıcının bilgisayarıyla nasıl etkileşime girdiği ve kişisel bilgilerini nasıl kullanacağı konusunda şeffaf olunmalıdır.

Hacim Ölçme

Bir e-ticaret perakende şirketinde marka yöneticisi olduğunuzu varsayalım. İnternette reklam yayınlamak ve dijital kampanyalarınız sonucu gerçekleşen satışların hacmini ölçmek istiyorsunuz. Google Ads’in aşağıdaki avantajlarından hangisi, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir?

Reklam alaka düzeyi

Google Ads doğru kişilerle doğru zamanda doğru mesaj üzerinden bağlantı kurmanızı sağlar. Kullanıcılar sizin sunduklarınıza benzer ürünler ve hizmetler aradığı sırada Google Arama, YouTube ve diğer platformlarda reklamlarınız gösterilebilir. Bununla birlikte, reklamlarınızın en alakalı müşterilere gösterilmesi için anahtar kelimeler ve konum gibi seçenekleri özelleştirebilirsiniz.

Reklam alaka düzeyi bir reklamın, kullanıcının aradığıyla ne kadar iyi eşleştiğini ölçer ve yalnızca işe yarayacak reklamların gösterildiğinden emin olmamızı sağlar. Üstelik işletmelerin, ürün ya da hizmetleriyle ilgili olmayan bir aramaya ödeme yapmalarını da önler.

Kalite Puanı nedir?

Kalite Puanı reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfalarınızın kalitesini yansıtan tahmini bir puandır. Yüksek kaliteli reklamlar, maliyetlerin düşmesine ve reklamı daha iyi bir konumda göstermeye yardımcı olabilir. Kalite Puanı; beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimine göre belirlenir.

Reklam kalitenizi artırmak için üç işlemi mutlaka yapın

Beklenen tıklama oranı (BTO) anahtar kelimenizin, reklamlarınızın tıklanmasını sağlayıp sağlayamayacağını tahmin eder. Ancak reklamınızı gören kullanıcılardan reklamı tıklayanların oranını temsil eden tıklama oranınızı (TO) yükseltmek için etkin bir şekilde çalışmanızı öneririz.

Tıklama oranınızı yükseltmek için neler yapabilirsiniz ?

 • Reklamınız net olsun: Kullanıcıların yaptığı aramayla reklamınızın doğrudan alakalı olduğunu göstermek için anahtar kelimeleri reklam metninize (özellikle başlığa) ekleyin.
 • Farklı harekete geçirici mesajlarla deneme yapın: Ücretsiz gönderim veya ücretsiz iade seçeneği sunuyor musunuz? “Hemen ara” veya “hemen rezervasyon yap” yazmayı deneyebilirsiniz.
 • Ürününüzün veya hizmetinizin özgün avantajlarını öne çıkarın: Sizi rakiplerinizden ayıran özelliğiniz ne? Kullanıcıların neye önem verdiğini bulmaya çalışın (çok kapsamlı bir garanti veya iade politikası gibi).
 • Belirli bir zaman veya konuma özel reklam metni oluşturun: Tatiller veya özel günlerde dönemsel reklam öğelerini ya da konuma göre optimize edilmiş reklam öğelerini test edebilirsiniz.

Reklamınızın alaka düzeyini artırmak için neler yapabilirsiniz ?

 • Negatif anahtar kelimeler ekleyin: Böylece reklamlarınızın istemediğiniz veya sunduğunuz ürün ya da hizmetle yakından alakalı olmayan sorgularda gösterilmesini engelleyebilirsiniz.
 • Mobil davranışlara uyum sağlayın: Kullanıcıların mobil arama deneyimi masaüstünden farklıysa mobile özel reklam öğelerini test edin.
 • Konuma uygun reklamlar belirleyin: Yalnızca ilgili dil ve konumları kullanarak işletmeniz için doğru bölgeyi hedefleyin.
 • Reklam metninize alakalı arama terimlerini ekleyin: Reklam metninize işletmenizle alakalı arama terimleri eklemek, reklamınızın kullanıcılar tarafından daha alakalı bulunmasına yardımcı olabilir.

Açılış sayfası deneyiminizi iyileştirmek için neler yapabilirsiniz ?

 • Trafiği doğru açılış sayfasına gönderin: Tıklamaları, kullanıcının aramasıyla alakalı sayfalara yönlendirin. Arama “çizgili gömlekler” için yapılmışsa açılış sayfasında her türden gömlekler veya kıyafetler değil, sadece çizgili gömlekler bulunmalıdır.
 • Tutarlı olun: Açılış sayfası, reklamınızın başlattığı iletişimi devam ettirmeli ve reklamın teklifi veya harekete geçirici mesajı boyunca konudan sapmamalıdır.
 • Siteniz şeffaf ve güvenilir olsun:Ziyaretçilerin iletişim bilgilerinizi bulmasını kolaylaştırın ve işletmenizin ne yaptığını açıkça belirtin. Müşterilerden kişisel bilgiler talep ediyorsanız, bunun nedenini ve elde ettiğiniz bilgilerle ne yapacağınızı net bir şekilde belirtin.
 • Yüklenme hızını ve netliği iyileştirin:Ekranın üst kısmında görünen içeriğe öncelik vererek kullanıcıların aradığını kolayca bulmasına yardımcı olun.
 • Mobili gözden geçirin: Gezinme kolaylığı, mobil web sitelerini kullanan kullanıcılar için daha da büyük önem taşır. Bu nedenle mobil sitenizi mutlaka optimize edin.

Kampanyalar Özellikleri

Alışveriş

Alışveriş reklamları, arama sonuçlarının yanına ve metin reklamlar ile duyarlı reklamların yakınına yerleştirilerek Google Alışveriş’te gösterilir. Alışveriş reklamları, sattığınız ürünler hakkında tüketicilere ayrıntılı bilgi vererek ürünlerinizi tanıtır.

Online ve yerel envanterinizi tanıtmak, web sitenizde ya da yerel mağazanızda trafiği artırmak ve daha uygun potansiyel müşteriler bulmak için Alışveriş kampanyalarından yararlanın.

Video

Video reklamlar sayesinde büyük bir platformda doğru kitleye erişebilir ve onların ilgisini çekebilirsiniz. Reklamlarınız, hem YouTube’da hem de Google’ın web sitesi ve uygulama ağında tek başına veya diğer video yayını içeriklerinin içinde gösterilir. Yalnızca kullanıcılar reklamınızı izlediğinde ödeme yaparsınız.

Video kampanyaları, işletmenizle ilgili fikirleri hayata geçirmenize yardımcı olur. Bu kampanyalar, en sevdikleri müzik videosundan önce veya satın alacakları ürünü araştırdıkları sırada reklam göstermek gibi çeşitli yollarla müşterilerin ilgisine çeker.

Görüntülü Reklam Ağı

İki milyonu aşkın site ve uygulamanın oluşturduğu ağ üzerinde gösterilen Google Görüntülü reklamlar, internetteki kullanıcıların %90’ına ulaşabilir. Reklamlarınız, işletmenize veya müşterilerinizin ilgi alanlarına uygun içeriklerle eşleştirilir.

Arama Ağı

Arama Ağı reklamları, kullanıcılar sizinkine benzer işletmeleri arattığında Google arama sonuçlarının yanında ve YouTube gibi diğer Google iş ortağı sitelerinde gösterilir.

Arama kampanyaları sayesinde, potansiyel müşterilerin markanızı fark etmesini, ürünleriniz üzerinde düşünmesini ve işlem yapmasını sağlayabilirsiniz.

Uygulama

Basit bir kurulum işleminden sonra Uygulama kampanyaları, Google’ın en geniş kapsamlı mülkleri olan Arama, Play ve YouTube’un yanı sıra binlerce mobil site ve uygulamada da reklamlarınızı yayınlar. Reklamlarınız ve teklifleriniz, uygulamanızın indirilme sayısını en üst düzeye çıkarmak için otomatik olarak ayarlanır. Yapmanız gereken tek şey, birkaç satır metinle birlikte teklifinizi ve dilediğiniz öğeleri eklemektir. Geri kalan her şey, müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olacak şekilde optimize edilir.

Uygulama kampanyalarından yararlanarak etkileşimi, uygulamalarınızın yüklenme sayısını ve hatta bültene kaydolma veya ürün siparişi verme gibi uygulama içi işlemleri artırabilirsiniz.

Duyarlı arama ağı reklamı nedir?

Duyarlı arama ağı reklamları sayesinde müşterilerinize daha alakalı mesajlar gösterecek şekilde uyarlanan reklamlar oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken reklamlarınız için başlık, açıklama ve URL sağlamaktır. Ne kadar çok başlık ve açıklama girerseniz Google Ads’in test edebileceği, kullanıcıların arama terimleriyle eşleşen reklam varyasyonu sayısı da o kadar artar. Bu da reklam performansınızı yükseltebilir.

Başlıkları ve açıklamaları girdikten sonra, Google Ads fazlalıklardan kaçınarak metni kullanıp birden çok reklam kombinasyonu oluşturur. Zamanla, en fazla umut vadeden reklam kombinasyonlarını test eder ve müşterileriniz için hangi kombinasyonların en alakalı olduğunu öğreniriz.

Duyarlı arama ağı reklamlarının avantajları nelerdir?

Esneklik

Cihaz genişliklerine uyum sağlayan esnek reklamlar oluşturarak, mesajınızı potansiyel müşterilerle paylaşmanız için daha fazla yere sahip olabilirsiniz.

Alaka düzeyi

Birden fazla başlık ve açıklama seçeneği girerek zaman kazanın. Ardından Google Ads’in müşterilerinize en alakalı kombinasyonları göstermesini sağlayın.

Erişim

Reklamlarınıza daha çok açık artırmaya girme ve daha fazla sorguyla eşleşme fırsatı veren birden fazla başlık ve açıklama seçeneğiyle ulaştığınız potansiyel müşteri sayısını artırabilirsiniz.

Performans

Mevcut metin reklamlarınızın yakalayamadığı ek tıklama ve dönüşümleri çekerek reklam grubunun performansını artırın.

Site Bağlantıları Uzantıları Neler Sağlar

Daha fazla etkileşim: Site bağlantıları eklemek, reklam verenin marka terimlerinden biri için yapılan aramalar da dahil olmak üzere, reklamların ortalama tıklama oranını (TO) artırabilir.

Daha fazla dönüşüm: Kullanıcıları doğrudan ilgili sayfaya göndererek istediğiniz bir işlemin gerçekleşmesi için gereken adım sayısını azaltırsınız.

Yönetim kolaylığı: Ayrı teklif vermeye veya ayrı anahtar kelimeler eklemeye gerek kalmadan hesap, kampanya veya reklam grubu düzeyinde site bağlantıları ekleyin ve güncelleyin. Sistem, otomatik olarak her sorgu için en iyi performansı gösteren veya en alakalı site bağlantılarını görüntüler.

Neden Site Bağlantı Uzantısı Kullanmalıyız

Site bağlantıları, kullanıcıları web sitenizin belirli sayfalarına yönlendirir ve site alakalı içeriğe sahipse çoğu pazarlama hedefini destekleyebilir. Site bağlantısındaki bağlantının başlıktaki bağlantılarla aynı olamayacağını unutmayın. Hedefleri arasında şunlar yer alır:

 1. Mağaza satışlarını artırma: Mağazanın çalışma saatleri ve konumları, mağaza bulma
 2. Online dönüşüm kazandırma: Özel indirimler, yeni teklifler, erkek ayakkabı, hemen abone olun
 3. Marka bilinirliğini artırma: Değerlerimiz; işletmemizin hikayesini öğrenin

Site Bağlantıları Kullanımında En İyi Sonuçlar İçin Tavsiye

Mümkün olduğunca fazla site bağlantısı ekleyin: Kampanya başına 8 ila 10 aktif site bağlantısı eklemenizi öneririz. Web sitenizde en az iki site bağlantısına yetecek kadar içeriğin yer aldığından emin olun. Aksi takdirde site bağlantıları gösterilmez.

Doğru açılış sayfalarını seçin: Web sitenizin popüler veya yüksek dönüşüm sağlayan kısımlarına yönlendirin.

Kullanıcıyı yönlendirin: Site bağlantısının başlığında, kullanıcıları açılış sayfasında neyin beklediğini açıkça belirtin.

Açıklama metni uzantısı: Katma değerli özellikleri öne çıkarın

Açıklama metni uzantısı kısa ve spesifik (25 karakter) metin snippet’lerinden oluşur. İşletmeye, ürüne veya hizmetlere değer katan özellikler hakkındaki bilgileri vurgulamak için kullanılabilir.

Açıklama metni kullanmanın Avantajları

Etkileşimi artırır: Yaptığımız testler, bu ek bilginin TO’yu yaklaşık %10 artırdığını ortaya koydu. Açıklama metni uzantısı, belirli bir ürün veya hizmetin katma değerli özelliklerini öne çıkarmanın güçlü bir yoludur.

Uygulaması kolaydır: Çoğu dil için 25, çift genişlikli diller (Çince, Japonca ve Korece gibi) için de 12 karakter eklemeniz yeterlidir.

Neden Açıklama Metni Uzantısı Kullanmalıyız

Açıklama metni uzantıları, kısa metin snippet’leridir ve şunlar gibi birden fazla pazarlama hedefi doğrultusunda çalışır:

 • Mağaza satışlarını artırma: Mağazadan, kasa sırası beklemeden ücretsiz teslim
 • Online dönüşüm: 365 gün iade, 25 TL üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo; 7/24 müşteri hizmeti
 • Marka bilinirliği: Sıfır atık politikası, yalnızca organik materyal kullanımı

Açıklama Metni Kullanımında En İyi Sonuçlar İçin Tavsiye

İçeriği kısa tutun: Açıklama metniniz olabildiğince kısa ve öz olsun. Ayrıca kampanyanızda metinlerden en az altı tanesine yer verin.

 • İlgi çekici olun: Benzersiz tekliflerden bahseden ve tüm işletmeniz için geçerli olabilecek genel açıklama metinleri yazabilirsiniz.
 • Kesin bilgi verin: Belirli bilgilere odaklanın (ör. “4,7 inç LED ekran” ile “büyük LED ekran” arasındaki farkı ve “maksimum 14 km/litre” ile “ekonomik yakıt tüketimi” arasındaki farkı düşünün).
 • Maddeler halinde ilerleyin: “Ücretsiz gönderim”, “Ücretsiz gönderim seçeneğimiz mevcuttur”dan çok daha nettir. Cümle yapısı, başlık yapısına tercih edilmelidir (ör. “%100 İpek yerine”%100 ipek” gibi).

Ek açıklamalı snippet: Neler sunduğunuzu kısaca gösterin

Ek açıklamalı snippet’ler, kullanıcı reklamı tıklamadan önce işletme tarafından sunulan belirli bir ürün veya hizmet yelpazesinin özelliklerini açıklayabilmenizi sağlar.

Ek açıklamalı snippet Uzantıları Neler Sağlar

Uygun potansiyel müşteri sayısını artırma: Kullanıcılara, web sitenizi ziyaret etmeden önce ne sunduğunuz hakkında spesifik bilgiler verirseniz tıklamanın dönüşüm getirme olasılığı artar.

Ek açıklamalı snippetleri ne zaman kullanmalısınız ?

Ürün ve hizmetlerinizin belirli özelliklerini vurgulamak istiyorsanız ek açıklamalı snippet’ler işinize yarayabilir. Örnek:

 • İmkanlar: Wi-Fi, kahvaltı, havuz, spor salonu, spa
 • Tür: Erkek jean, Bayan jean, Rahat fit jean
 • Destinasyonlar: İstanbul, Antalya, Tokyo, Roma, Cancun, Paris

Ek açıklamalı snippet Kullanımında En İyi Sonuçlar İçin Tavsiye

Esas konuya odaklanın: Seçtiğiniz başlıkların kullanıcılar için faydalı ve ilgi çekici içerik sunduğundan emin olun. Her başlığa dört değer eklenmesi önerilir. Ancak web sitenizde en az iki değer için yeterli içerik bulunduğundan emin olun.

Alakalı olun: Başlıklar için seçilen değerlerin, başlığın bağlamında anlamlı olması gerekir. Her değer için “[değer], [seçili başlıktır]” demek doğru olur mu? Ör. “Wi-Fi” bir imkandır veya “spor ayakkabı” bir ayakkabı türüdür.

Yer uzantıları

İşletmenin adresini verin: Yer uzantıları işletmenizin adresini, telefon numarasını ve bir harita işaretleyiciyi reklam metninizle birlikte gösterir. Mobil cihazlarda, işletmenize giden yol tarifinin gösterildiği bir bağlantı eklenir.

Yer uzantıları Kullanım Avantajları

Mağaza satışlarını artırın: Kullanıcıların, kendilerine yakın olan bir mağazayı bulmasına yardımcı olarak mağazanıza gelme ve bizzat alışveriş yapma şansını artırırsınız.

Online satışları artırın: Kullanıcılar, genellikle alışveriş yaptıkları yerin kendilerine yakın bir şubesi olduğunu bildiğinde online alışveriş yapmaya daha istekli olur (gerekirse ürünü değiştirebilmek veya iade edebilmek için).

Performansı artırın: Yer uzantısı olan reklamların TO’su genellikle %10 artar.

Görünürlüğü artırın: Mağazaya yakın olan kullanıcılar için teklif değiştirici ekleyin. Böylece, reklamın görünürlüğü ve kullanıcının mağazayı ziyaret etme şansı artar.

Mağaza ziyaretlerini raporlayın: Mağaza ziyaretlerinin raporunu görmek isteyen reklamverenlerin yer uzantısını kullanması gerekir.

Yer uzantıları ne zaman kullanılmalı ?

Müşterileri bizzat çekebileceğiniz fiziksel bir mağazanız varsa yer uzantıları işinize bir hayli yarayacaktır.

Yer uzantıları Kullanımında En İyi Sonuçlar İçin Tavsiye

Bilgileri güncel tutun: Yer uzantıları, Google Benim İşletmem (GMB) hesabı üzerinden sunulur. Adres ve telefon numarası gibi bilgilerin güncellendiğinden emin olun.

Duruma uygun teklifler verin: Mağazalarınıza yakın olan kullanıcıların reklamınızı görmesi için daha cesur teklifler verin. Bunu Google Ads’deki Gelişmiş Konum ayarları üzerinden yapabilirsiniz.

Satış ortağı yer uzantıları

Satıcıların bulunduğu konuma giden yol tarifleri verin (belirli ülkelerde kullanılabilir): Satış ortağı yer uzantıları sayesinde üreticiler, ürünlerinin satıldığı iş ortaklarının ziyaret edilmesini sağlayabilir. Bu biçimde üreticinin web sitesine ait başlık ve URL, üreticinin ürününü tanıtan metin reklam ve kullanıcıya en yakın satıcı gösterilir.

Satış ortağı yer uzantıları kullanım avantajları

 • Mağaza satışlarını artırın: Kullanıcıların, kendilerine yakın olan ve ürünlerinizin satıldığı bir mağazayı bulmasına yardımcı olarak mağazanıza gelme ve bizzat alışveriş yapma şansını artırırsınız.
 • Online satışları artırın: Mağazaya gitmeye zamanı olmayan kullanıcılar satıcının web sitesine gidip online alışveriş yapmayı tercih edebilir.
 • Mağaza ziyaretlerini raporlayın: Mağaza ziyaretlerinin raporunu görmek isteyen reklam verenlerin satış ortağı yer uzantılarını kullanması gerekir.

Telefon uzantıları

Müşterilerinizden çağrı almak istiyorsanız telefon uzantılarını kullanın. Bu sayede, reklamlara telefon numarası ekleyerek müşterilerinizin işletmenizi doğrudan aramasını sağlayabilirsiniz.

Telefon uzantısı kullanım avantajları

Kolaylık: Doğrudan reklamlarınız aracılığıyla çağrı alın ve müşterilere size ulaşmanın daha kolay bir yolunu sunun.

Nitelikli potansiyel müşteriler: Müşterilere sizinle iletişime geçmek için daha fazla seçenek sunarak yanıt ve nitellikli potansiyel müşteri sayısını artırın.

Esnek program: İşletmenizin veya çağrı merkezinizin çalışma saatlerine göre telefon uzantılarının hangi tarih, gün ya da saatte gösterileceğini belirleyin. Reklam, belirlenen zamanların haricinde telefonla arama düğmesini (mobil) veya telefon numarasını (masaüstü) göstermez.

Telefon üzerinden çalışıyor ve telefon çağrılarına en az web sitenize gelen tıklamalar kadar önem veriyorsanız telefon uzantılarını kullanın. Kullanıcılara reklam üzerinden telefonla arama veya tıklayıp web sitenize gitme seçeneği sunulur.

Otomatik reklam uzantıları nedir?

Reklam verenin sağladığı reklam uzantılarına çok benzeyen otomatik reklam uzantıları, kullanıcılara alakalı bilgileri doğrudan sunar. Bu da genellikle daha uygun potansiyel müşteriler kazanmanızı sağlar.

Tüm Google Ads hesaplarında, uygun bulunan tüm otomatik reklam uzantıları ekinleştirilir. Otomatik uzantılarda yer alan içerik, makine öğreniminin ürünüdür ve Google’ın özel ekibi tarafından desteklenir.

Tamamen otomatik oluşturulan uzantılar

Tam otomatik uzantılar doğrudan Google tarafından doldurulur ve sizin herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Bu uzantılar, Google tarafından reklam performansını artıracağı düşünülürse otomatik olarak gösterilir.

Reklam veren tarafından oluşturulan uzantılar

Tamamen reklamveren tarafından sağlanan uzantılar otomatik olarak oluşturulmaz ancak Google, mümkün olan en yüksek gösterim sayısını elde etmek için işletmelerin olabilecek en uygun uzantı sayısını seçmesini önerir. Reklamveren tarafından sağlanan uzantılar, her zaman otomatik uzantıların yerini alır.

Dinamik uzantılar

Dinamik site bağlantıları

Dinamik site bağlantıları arama ağı reklamlarıyla sunulabilecek, otomatik olarak oluşturulan site bağlantılarıdır. Tüketicileri bağlama göre alakalı web sayfalarına yönlendirecek şekilde optimize edilmiştir.

Bir ve iki satırlık çeşitleri vardır. Reklam verenin sunduğu site bağlantısı uzantısıyla aynı görünür. Belirli bir reklamla iki ila altı dinamik site bağlantısı gösterilir. Ancak bu sayı, müşterinin o an kullandığı cihaza göre değişir.

Dinamik yapılı snippet’ler

Dinamik yapılı snippet’ler, faydalı ve yapılandırılmış özel bilgileri otomatik olarak öne çıkartan özelliklerdir. Alakalı sorgular için gösterilen bu veriler; Değer 1, Değer 2 ve Değer 3 olmak üzere tıklanamayan metinden oluşan ek bir satırda başlık biçiminde gösterilir. Bu otomatik uzantının bir veya iki satırlık çeşidi yayınlanabilir.

İçerik, web siteniz ve dahili kaynaklardan gelen veriler gibi çeşitli kaynaklardan oluşturulur.

Bu snippet’ler, Google Arama’daki herhangi bir konumda metin reklamlarla beraber gösterilebilir. En az iki snippet gösterilir ve gösterilebilecek snippet sayısında üst sınır yoktur. Sayı, sayfa genişliğinin ne kadarını destekleyebileceğine bağlıdır.

Dinamik açıklama metni uzantılar

Dinamik açıklama metinleri, arama ağı reklamlarıyla beraber sunulabilecek, otomatik olarak oluşturulan açıklama metinleridir. Dinamik açıklama metinleri, web sitenizdeki mevcut içerikten (ör. reklam öğesinin açılış sayfası) oluşturulur.

Sistem, açılış sayfasında yüksek değere sahip ifadeler bulursa bunlar da açıklama metni olarak kullanılabilir (ör. “ücretsiz fiyat teklifi alın”, “online rezervasyon yapın” veya “ülke çapındaki mağazalarımız”). Belirli bir reklamla en fazla altı dinamik site bağlantısı gösterilir. Ancak bu sayı, içeriğe ve müşterinin o an kullandığı cihaza göre değişir.

Optimizasyon puanı nasıl hesaplanır

Optimizasyon puanı için istatistikler, ayarlar ve sektör trendleri dahil olmak üzere hesabınızın temel unsurlarını inceleyen bir algoritma kullanılır. Bunun sonucunda kampanyanızın tamamen optimize olup olmadığı belirlenir. Optimizasyon potansiyeli tespit edildiğinde sistem bu açığı gidermeye yönelik öneriler sunar. Örneğin, %80 puana sahip bir hesap listelenen önerileri uyguladığında performansını %20 artırabilir.

Puanlar Nasıl Belirlenir ?

İstatistiksel modellerden, simülasyonlardan ve makine öğreniminden oluşan bir kombinasyon kullanılarak her bir öneriye hesabınızın performansını artırma ihtimaline göre puan verilir. Performansınıza daha fazla etki edebilecek önerilerin toplam puanınızdaki ağırlığı da daha fazla olur.

Oluşan puanın anlamı nedir ?

Optimizasyon puanı, reklamlarınızı daha etkili kılmanıza, yeni kitlelere ulaşmanıza ve daha akıllıca harcamalar yapmanıza yardımcı olacak, 50’nin üzerinde öneriden oluşur. Puan, gerçek zamana dayalı olduğu için belirli bir zamandaki optimizasyon potansiyelinizin anlık görüntüsünü yansıtır. Bu sayede, işletme hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak önerileri

uygulayarak hesabınızın performansını hemen yükseltebilirsiniz.

Search Ads 360 teklif strateji

Size sunulan öneriler, Search Ads 360 teklif stratejilerinize ve veri paylaşım tercihlerinize uygun olarak belirlenir.

Pazarlama hedeflerinize ulaşma

Bilinirlik

Üzerinde düşünme

Dönüşüm ve sadakat

ARYPL Nedir ?

ARYPL, geçmişte web sitenizi veya YouTube kanalınızı ziyaret etmiş kullanıcılara ulaşmanıza yardımcı olur.

Pazarlama hedefi: Farkındalık oluşturma

Ayrıntılı Demografi

Ayrıntılı Demografi, reklamverenlerin medeni durum, eğitim, ebeveynlik aşaması, ev sahipliği durumu gibi ileri düzey demografik ölçütlere göre kullanıcılara erişmelerine imkan tanır.

Yakın İlgi Alanı Kitleleri

Yakın İlgi Alanı Kitleleri, belirli bir konuya yoğun ilgi göstermiş olan kullanıcıları bir araya getirir.

Arama Ağı İçin Benzer Kitleler, yeniden pazarlama kitle segmentlerinizin davranışlarına ve karakter özelliklerine sahip yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olur.

Pazardaki Kitleler, sunduğunuz ürünleri veya hizmetleri aktif olarak araştıran kullanıcıların yanı sıra, başka yerlerden satın almayı düşünenler dahil bu ürün veya hizmetleri satın almak istediklerini belirlediğimiz kullanıcıların kararlarını etkilemenin güçlü bir yoludur.

Pazarlama hedefi: Satışları ve mevcut müşterileriniz arasında sadakati artırma

Müşteri Eşleştirme, Google Ads’e kendi verilerinizi yüklemenize ve özel segmentlere farklı cihazlardan erişmenize imkan tanır. Sadık müşterilerinizi bulun, mevcut müşterilerinizi reklamlarınızdan hariç tutun ve müşterilerinize benzeyen kullanıcılara erişin.

Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri, geçmişte müşteriniz olmuş (web sitenizin teşekkür sayfasına ulaşmış) kullanıcılara erişmenize yardımcı olabilir.

Kitle çözümleri, Arama Ağı stratejinizi nasıl iyileştirebilir?

Değişken Teklif

Ne yapılmalı?
Arama Ağı kampanyanıza en az bir kitle grubunu katman olarak ekleyin ve o kitle için işletmenize sağladığı değere bağlı olarak farklı teklif verin.

Nasıl yapılmalı?

Belirli kitleler için tekliflerinizi yükseltin:

Belirli kitleler için daha yüksek teklif verirseniz kullanıcılar sizi arattığında reklamlarınızın daha iyi bir konumda gösterilme olasılığı artar. Örneğin, Hilal Yakın İlgi Alanı Kitleleri kullanarak “dağ bisikleti” araması yapan ve aynı zamanda doğa macera sporlarına tutkun olan müşteriler için daha yüksek teklif verebilir.

Belirli kitleler için tekliflerinizi düşürün:

Belirli kitleler diğerleri kadar güçlü performans göstermeyebilir. Bu kitlelerin sizi arattığı durumlar için tekliflerinizi düşürebilirsiniz. Örneğin, Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listelerini kullanarak geçmişteki belirli ziyaretçilerin alışveriş sepeti ortalama değerinin düşük olduğunu bilebilirsiniz. Bu tür ziyaretçileri içeren listeler için düşük teklif vermek, kampanyanızın genel performansını artırabilir.

Bu sizin için neden önemli?

Reklam açık artırmaları rekabetçidir. Bu nedenle, belirli grupların sizi arattığı durumlar için doğru teklifleri vermenizi öneririz.

Anahtar kelime genişletme

Ne yapılmalı?

Anahtar kelime grubunuzu daha geniş ve genel terimleri içerecek şekilde genişletin. Daha fazla kullanıcıya erişmek için dönüşüm hunisinin orta ve üst kısımlarını etkileşime geçirin.

Nasıl yapılmalı?

Genel anahtar kelimeleri hedefleyen reklam grupları oluşturun ve reklamların yalnızca belirli kitlelere gösterilmesini sağlayın. Genel anahtar kelimeler için teklif vermek maliyetli olabilir çünkü bu terimleri aratan kişiler her zaman ürününüzü satın almak isteyen kullanıcılar olmayabilir.

Bu sizin için neden önemli?

Örneğin “işe gidiş seçenekleri” terimini aratan bir kullanıcı bisiklet arıyor olmayabilir ve bisiklet mağazasının hedefindeki bir müşteri değildir. “İşe gidiş” gibi genel terimleri hedefleyen bir reklam grubu oluşturmaya karar verebilir ve reklamlarınızın yalnızca “Otomobiller ve Araçlar > Araçlar (Diğer) > Bisikletler ve Aksesuarlar” kategorisinden ürün satın almak isteyenler listesine eklenen kullanıcılara gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde reklamınızın alaka düzeyini artırırsınız.

Reklam öğesi özelleştirme

Ne yapılmalı?

Farklı kitle segmentlerine, onlara en iyi şekilde hitap edecek benzersiz mesajlar vererek erişin. Google Kitleler’i kullanarak reklam öğelerinizi kullanıcıya göre özelleştirebilirsiniz.

Nasıl yapılmalı?

Belirli kitle listelerine hitap eden reklam grupları oluşturabilir ve bu kullanıcı grupları için özel metin reklamlar hazırlayabilirsiniz.

Örneğin Müşteri Eşleştirme kullanarak yalnızca e-posta listenize kayıt olan kullanıcılara gösterilecek bir reklam oluşturabilir ve sitenizi tekrar ziyaret etmeleri karşılığında indirim teklif edebilirsiniz.

Bu sizin için neden önemli?

Reklamlarınız ne kadar alakalı olursa müşterilerinizin kullanıcı deneyimi de o kadar iyi olur. Bu da daha yüksek tıklama oranı ve daha iyi kampanya performansı sağlar.

Örneğin, Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri kullanarak yeni müşteriler için alakalı bir reklam oluşturabilir ve reklamı yalnızca bu kişilere gösterebilirsiniz (geçen yıl sitenizi ziyaret etmiş olan herkes hariç tutulur).

Google kitle çözümleri

Google’ın Kitle Çözümleri, çok sayıda sinyale dayanarak kitle listeleri oluşturmanıza, daha sonra bu kitle listelerini reklam gruplarınıza katman olarak ekmenize imkan tanır. Böylece tekliflerinizi, reklam öğelerinizi ve anahtar kelimelerinizi farklı müşteri gruplarına göre belirleyebilirsiniz.

Bu modülde you’ll learn how the solutions Yakın İlgi Alanı KitleleriAyrıntılı Demografi ve Pazardaki Kitleler çözümlerinin nasıl bir arada çalışarak potansiyel müşterilere erişmeye yardımcı olduğunu öğreneceksiniz. (Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri, Müşteri Eşleştirme ve Arama Ağı İçin Benzer Kitleler’i sonraki modülde öğreneceksiniz)

Yakın İlgi Alanı Kitleleri

Yakın İlgi Alanı Kitleleri, belirli bir konuya nitelikli ilgi göstermiş olanları bir araya getirerek ürün veya hizmetinize ilgi duyma ihtimali en yüksek kullanıcılara erişmenizi sağlar.

Ayrıntılı Demografi

Ayrıntılı Demografi ile kullanıcılara Google.com’daki etkinliklerine göre erişebilirsiniz. Bu etkinlikler kullanıcıların hayatlarıyla ilgili ebeveynlik durumu, ebeveynlik aşaması, ev sahipliği durumu, medeni durum ve eğitim durumu gibi belirli bilgiler verebilir.

Ebeveynlik durumu – Anne veya baba olup olmadığı
Ebeveynlik aşaması – Çocuklarının yaşları
Ev sahipliği durumu – Oturduğu evin kira veya kendine ait olma durumu
Medeni durum – Evli, ilişki içinde veya bekar olma durumu
Eğitim durumu – Sahip olduğu eğitim düzeyi veya şu anda bir okula devam edip etmeme durumu

 

Ayrıntılı demografi kullanım örneği

Bir kullanıcının Google.com’da çocuğu için en iyi oyuncakları arattığını, YouTube’da çocuklar için en iyi yemek tariflerini görüntülediğini, Google Haritalar’da Çocuk Eğlence Merkezi’ne baktığını ve mobil cihazına tuvalet eğitimi uygulamaları yüklediğini düşünün. Sistemimiz bu kullanıcıyı küçük çocuk bakma ihtimali yüksek biri olarak algılar ve Küçük Çocuk Ebeveynleri kitlesine yerleştirir.

1-3 yaş çocuklara uygun oyuncaklar satan bir internet mağazası, Arama Ağı kampanyası için Küçük Çocuk Ebeveynleri kitlesini katman olarak kullanabilir. Böylece “oyuncak” anahtar kelimesini hedeflediklerinde reklamının yalnızca alakalı ebeveynlerden oluşan bir segmente gösterileceğini bilir.

Pazardaki Kitleler

Google’ın Kitle Çözümleri, ilgi ve amaç arasındaki farkı anlayabilir. Ürün ve hizmetlerinizi satın almak isteyen grupları tanımlayabilmek, insanlara satın alma eğiliminde oldukları zaman erişebilmenizi sağladığı için son derece değerlidir. Böylece, yalnızca genel bir ilgi duyan müşterilere erişmeye kıyasla çok daha yüksek bir YG elde edebilirsiniz.

Neden performansı Performans Planlayıcı ile planlamanız gerekir?

Planlama, Google Ads ile başarıya ulaşmanın ilk ve en önemli adımıdır

Dijital pazarlama sürekli gelişerek sizin gibi işletmelerin daha fazla müşteriyle bağlantı kurmasına yardımcı oluyor. Google Ads bütçelerinizi aylık olarak önceden planlamanız halinde, reklamlarınızın insanların ihtiyaç duyduğu ürün veya bilgileri doğru zamanda sunduğundan emin olabilirsiniz. Böylece dönüşümleri en üst seviyeye çıkarabilir ve Temel Performans Göstergelerinize (TPG) ulaşabilirsiniz.

Google Ads bütçelerinizi önceden planlayarak:

 1. Mevcut Google Ads kampanyalarının gelecekteki harcama potansiyelini anlayarak bütçe kararları almaya yardımcı olabilirsiniz
 2. Sezonlardan yararlanarak fırsat artışlarından kazanç sağlayabilirsiniz
 3. Kampanyalarınız için en uygun teklifler ve bütçeler belirleyerek YG performansınızın en üst düzeye ulaşmasını sağlayabilirsiniz
 4. Google Ads ile satış hacminizi artıracak yeni fırsatlar yakalayabilirsiniz

Kendinize 3 soru yöneltin

“Önümüzdeki üç aylık dönemde kampanyalarım nasıl bir performans gösterir?”

“Şu anki Google Ads yatırımımda dönüşüm artışı sağlayabilecek şekilde mevcut harcamalarımı daha iyi dağıtmanın bir yöntemi var mı?”

“Temel performans göstergelerine (TPG) ulaşmak için Google Ads reklamlarıma ne kadar bütçe ayırmalıyım?”

“Hem kârlılığımı korumak ve işletmemi daha fazla büyütmek hem de satışları artırmak için Google Ads’den nasıl faydalanabilirim?”

Google Ads Performans Planlayıcı nedir?

Performans Planlayıcı, makine öğrenimi kullanarak Google Ads kampanyalarınıza yönelik fırsatları tespit eden yeni bir tahmin aracıdır. Bu araç sayesinde mevcut kampanyalarınızın yaklaşan aylık, üç aylık ve yıllık bütçelerine yönelik tahminleri inceleyebilir ve yatırım getirinizi artırabilirsiniz.

En uygun bütçe ve teklifleri belirlemek, pazarlama bütçenizi en verimli şekilde kullanmak açısından çok önemlidir

Performans Planlayıcı’nın daha fazla dönüşüm sağlayabileceği farklı harcama senaryoları:

 1. Performans Planlayıcı kullanarak aynı harcamayla oluşturabileceğiniz ek dönüşümler.
 2. Ulaşabileceğiniz ek dönüşüm sayısı ve gelir azalması olmadan harcayabileceğiniz en yüksek tutar (mevcut EBM’inizi koruma)
 3. Ulaşabileceğiniz ek dönüşüm sayısı ve istediğiniz hedef EBM kapsamında harcayabileceğiniz en yüksek tutar (kârlılığı koruyabilmek için)
 4. Ek harcama ve daha yüksek hedef EBM’lerde sonuç olarak ortaya çıkan dönüşüm senaryoları (toplam dönüşüm hacmini artırmak için kârlılığı düşürme)

Performans Planlayıcı hangi değişiklikleri önerir?

Hedef tarih, kampanyalar, bütçe, hedef dönüşüm hacmi ve hedef edinme başına maliyet (EBM) ile önümüzdeki dönemlere yönelik bir plan oluşturmak için Performans Planlayıcı kullandığınızda araç aşağıdaki önerilerden birini sunacaktır. Bu öneriler, hedeflenen bütçeniz açısından yatırım getirinizi en verimli hale getirmeye ve dönüşümleri en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olmak için öngörülen kampanya ayarlarıdır.

Arama Ağı’nda Manuel tıklama başına maliyet (TBM) veya Geliştirilmiş TBM kampanyaları

Ortalama günlük bütçe ve kampanya teklif ölçeklendirmesi önerilir (1,5 ölçeklendirme, teklif ölçeklendirmesinde %50 artış demektir)

Arama Ağı’nda Tıklama veya Dönüşüm Artırma kampanyaları

Ortalama günlük bütçe önerilir

Arama Ağı’nda Hedef EBM veya Hedef reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) kampanyaları

Ortalama günlük bütçe, Kampanya düzeyinde Hedef EBM veya Kampanya düzeyinde Hedef ROAS önerilir

 

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir